WIADOMOŚCI ALFA Ubezpieczenia

Kary za brak ubezpieczenia OC w roku 2018 !

Autor : ALFA Ubezpieczenia – Ubezpieczenia Katowice

 

W roku 2018 kary za brak OC będą kształtowały się w następujący sposób.

Samochody osobowe:


● brak OC poniżej 3 dni – 840 zł,
● brak OC od 3 do 14 dni – 2100 zł,
● brak OC powyżej 14 dni – 4200 zł.

 

Samochody ciężarowe:


● brak OC poniżej 3 dni – 1320 zł,
● brak OC od 3 do 14 dni – 3300 zł,
● brak OC powyżej 14 dni – 6600 zł.

 

Pozostałe pojazdy:


● brak OC poniżej 3 dni – 140 zł,
● brak OC od 3 do 14 dni – 350 zł,
● brak OC powyżej 14 dni – 700 zł.

 

ALFA Ubezpieczenia Katowice

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl 

tel: 32 3558585

 

 

 

Kilka Towarzystw zmienia produkty na ubezpieczenie dla firm

 

Autor : ALFA Ubezpieczenia – Ubezpieczenia Katowice

 

Ubezpieczenie firmy to poważny temat. Dopasowanie ubezpieczenia, zawarcie odpowiednich klauzul pozwoli nam uniknąć kłopotów z wypłatą odszkodowania.Również zawarcie poprawnych sum ubezpieczenia czy wybranie wartości jest bardzo ważne przy tworzeniu oferty ubezpieczenia.

Towarzystwa Ubezpieczeń zmieniają swoje produkty dla Firm i Małych Przedsiębiorstw, dokładają klauzule, które umożliwiają lepsze dopasowanie ochrony, zmieniają Ogólne Warunki Ubezpieczeń, poszerzają zakresy, a także umożliwiają przydzielanie wysokich zniżek. Wszystko na korzyść klienta, a oraz agenta, który tworzy oferty, ma więcej możliwości i jest pewny ,że dopasował ubezpieczenie odpowiednio do potrzeb firmy.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą, wystarczy, że skontaktujesz się z naszym biurem i przekażesz kilka istotnych informacji. Na daną chwilę nie możesz podjechać do któregoś z naszych biur ?

Spokojnie. Prześlemy oferty mailowo lub podjedziemy do Twojej Firmy.

 

ALFA Ubezpieczenia Katowice

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

 

Kupiłem używany samochód za granicą– co dalej ?

Autor : ALFA Ubezpieczenia – Ubezpieczenia Katowice

Ze względu na otwarte granice, coraz więcej osób decyduje się na zakup auta poza granicami naszego kraju. Niestety, nie wszyscy wiedzą jakie formalności dokładnie wypełnić czy jak ubezpieczyć pojazd.

 1. Przy zakupie pojazdu postaraj się o sporządzenie umowy dwujęzycznej, jeśli mimo wszystko umowa została zawarta w obcym języku musisz pamiętać, aby koniecznie zawierała ceny w EURO, a po powrocie do kraju będziesz zmuszony ją przetłumaczyć.
 2. W kraju zakupu udaj się do Urzędu który wyda Ci tak zwane tymczasowe tablice zjazdowe
 3. Wykup polisę z tymczasową Ochroną Cywilną (OC) – można ją zawrzeć na krótki termin.
 4. Zanim wyjedziesz, sprawdź czy posiadasz wszystkie dokumenty :umowę/rachunek, polisę, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny lub dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu,
 5. Po powrocie do kraju pamiętaj o przetłumaczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. 
 6. Udaj się na badania techniczne, które potwierdzą sprawność samochodu
 7. Będziesz również zmuszony odwiedzić Urząd Celny, gdzie trzeba będzie opłacić akcyzę oraz złożyć dokumenty :deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego,wniosek do naczelnika urzędu celnego o wydanie zaświadczenia opłacenia akcyzy, potwierdzenie opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,dokument zakupu auta,kartę pojazdu,dowód rejestracyjny,dokument wyrejestrowania w kraju zakupu,zaświadczenie o badaniu technicznym,tłumaczenia dokumentów
 8. Jeżeli samochód kupiłeś w obrocie wewnątrzwspólnotowym to jesteś zwolniony z podatku VAT. Musisz jednak taką możliwość okupić opłatą skarbową z tytułu wydania zaświadczenia VAT-25 w wysokości około 160 zł w tym celu udaj się do Urzędu Skarbowego.
 9. Pamiętaj również o opłacie recyklingowej, którą trzeba opłacić na rachunek narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
 10. Dokonałeś już większości opłat oraz otrzymałeś część niezbędnych dokumentów. Musisz jeszcze zarejestrować pojazd. W Wydziale Komunikacji poproszą Cię o :
 • wniosek o rejestrację,
 • tymczasowy dowód rejestracyjny,
 • dowód własności pojazdu,
 • potwierdzenie ważnego badania technicznego, 
 • polisa OC (tymczasowe),
 • karta pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty recyklingowej,
 • dowód odprawy celnej (w zależności od kraju pochodzenia auta),
 • zaświadczenie z US o opłaceniu VAT lub zaświadczenie o braku konieczności wnoszenia takiej opłaty

Ostatnim punktem jest wykupienie rocznej polisy OC. Aby dokonać kalkulacji składki nasz agent potrzebuje danych dotyczących pojazdu (dodatkowe wyposażenie, model i typ), dowodu rejestracyjnego oraz informacji o przebiegu Twojego dotychczasowego ubezpieczenia. Z pośród kilku ofert wybierz tą która odpowiada Twoim potrzebą, w przypadku wykupienia polisy tylko i wyłącznie z ochroną OC - wybierz najtańszą ofertę.

 

ALFA Ubezpieczenia Katowice

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

730 358585

 

Zmiany w funkcjonowaniu Biur Obslugi Klienta

Autor : ALFA Ubezpieczenia – Ubezpieczenia Katowice

Brak możliwości połączenia z bazą UFG w godzinach wieczornych oraz w weekendy, wpłynął na zmianę w funkcjonowaniu Biur Obsługi Klienta Centrum Szkoleń i Ubezpieczeń ALFA Sp. z o.o.

Biura na ulicy Panewnickiej 79 oraz Radockiego 152 będą nieczynne w soboty. Za utrudnienia przepraszamy.

 

ALFA Ubezpieczenia Katowice

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

730 358585

Ruchomości domowe a stałe elementy, czyli jak ubezpieczyć swój majątek

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

Kupując mieszkanie czy budując dom zdajemy sobie sprawę z poniesionych kosztów, czujemy potrzebę aby ubezpieczyć nasz dobytek od nieszczęśliwych zdarzeń. Wiemy doskonale jaką sumę ubezpieczenia powinniśmy wybrać, ale czy pamiętamy,  aby prócz lokalu mieszkalnego czy budynku, ubezpieczyć również stałe elementy i ruchomości domowe? Czy wynajmując mieszkanie pamiętamy o ubezpieczeniu naszych przedmiotów wewnątrz lokalu? 

Stałe elementy,  przez większość Towarzystw,  są zdefiniowane jako wyposażenie zamontowane lub wbudowane w sposób uniemożliwiający jego przemieszczenie bez użycia narzędzi. Do stałych elementów możemy zaliczyć : instalację, powłoki malarskie, tynki, posadzki, okna łącznie z oszkleniem, podwieszane sufity, wbudowane meble, armaturę sanitarną, gres, drzwi z futrynami, grzejniki, piece, wbudowany sprzęt AGD, kominki.. Przy ubezpieczeniu lokalu/budynku musimy pamiętać o stałych elementach, a dobierając sumę ubezpieczenia przekalkulujmy ile pieniędzy potrzebowalibyśmy, aby na nowo wykończyć budynek/lokal w przypadku pożaru czy powodzi lub innego zdarzenia losowego. Pamiętajmy również o kosztach tzw. robocizny oraz transportu.

Ruchomości domowe to wyposażenie które można przenieść, może być w posiadaniu klienta również czasowo np. w przypadku wypożyczenia lub użyczenia. Do ruchomości domowych zaliczamy : meble niewbudowane na stałe, przedmioty osobistego użytku, odzież, sprzęt komputerowy, sprzęt AGD nie zamontowany na stałe, sprzęt sportowy, sprzęt turystyczny, książki, instrumenty muzyczne…

W przypadku ubezpieczenia ruchomości domowych wybierzmy oddzielną sumę ubezpieczenia dla ryzyka kradzieży oraz dla zdarzeń losowych, taką możliwość daje nam coraz więcej towarzystw. Podzielmy przedmioty na przedmioty specjalistyczne, wartościowe oraz mające wartość sentymentalną. Nie wybierajmy najniższej sumy która uniemożliwi nam odkupienie utraconych ruchomości.

Pamiętajmy , nawet gdy wynajmujemy  mieszkanie w którym ulokowaliśmy nasze ruchomości domowe czy posiadamy wkład własny w postaci stałych elementów, mamy możliwość ochrony po przez wykupienie ubezpieczenia od utraty tych przedmiotów. 

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

730 358585

Kiedy możemy wypowiedzieć umowę OC ?

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

W momencie gdy kończy się termin na jaki została zawarta umowa ,a my chcemy zmienić towarzystwo ubezpieczeń.

W przypadku gdy tego nie zrobimy zostanie ona automatycznie przedłużona o kolejne 12 miesięcy (możliwe zmiany warunków). Taką umowę można wypowiedzieć najpóźniej na jeden dzień przed końcem terminu na jaki została zwarta.

Wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy OC

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli nie zdążyłeś wypowiedzieć umowy OC i Twój ubezpieczyciel automatycznie przedłużył polisę, ciągle możesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Wystarczy, że wykupisz inne ubezpieczenie OC na ten sam okres i złożysz specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że wypowiedzieć możesz tylko to ubezpieczenie, które zostało przedłużone automatycznie. Twojemu dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłacisz składkę tylko za ten okres, w którym faktycznie byłeś ubezpieczony.

Gdy wyrejestrowujemy pojazd

Wypowiedzieć umowę OC możesz gdy wyrejestrujesz swój samochód lub Twój samochód zostanie skradziony. W tej sytuacji musisz przedstawić dokument trwałej i zupełnej utraty pojazdu.

Kiedy zakupimy nowy pojazd

Jeżeli poprzedni właściciel sprzeda nam auto razem z polisą OC,  możemy ją wypowiedzieć lub poczekać do końca okresu ubezpieczenia. Warto porównać warunki które są zawarte w obecnej polisie , zanim podpiszemy nową.

 

Jak wypowiedzieć umowę OC ?

W zależności od towarzystwa, wypowiedzenie umowy przesyłamy :

Faksem, pocztą, pocztą elektroniczną, kurierem

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wypowiedzenia OC, skontaktuj się z naszym biurem

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

730 358585

Kolejne Biuro Obsługi Klienta

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

W dniu 2 marca 2015 roku zostało uruchomione kolejne Biuro Obsługi Klienta na ulicy Wincentego Pola 6 w Katowicach.

 

Godziny otwarcia biura :

 

Poniedziałek – Piątek : 9:00 – 17:00

 

Serdecznie zapraszamy

 

Zespół Centrum Szkoleń i Ubezpieczeń ALFA Sp. z o.o.

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

730 358585

 

Co to jest ZIELONA KARTA ?

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

 

Niewiele osób, wyjeżdżając za granicę własnym samochodem, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie ZIELONEJ KARTY.

Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy będący dowodem, że jego posiadacz objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w kraju odwiedzanym przez jego posiadacza, a który należy do (głównie europejskiego) Systemu Zielonej Karty.

Umowę ubezpieczenia Zielona Karta zawiera się na okres nie krótszy niż 15 dni oraz nie dłuższy niż 1 rok.

Poniżej lista krajów na terenie których obowiązuje Zielona Karta

Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

 

W ramach Systemu Zielonej Karty funkcjonuje Porozumienie Wielostronne, zgodnie z którym kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, Biura Narodowe których są Sygnatariuszami Porozumienia mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty.W ich przypadku domniemywa się posiadanie ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawartego w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany o czym świadczy ważna tablica rejestracyjna pojazdu.

Do Porozumienia Wielostronnego należy 32 spośród 45 członków Systemu Zielonej Karty, w tym Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Państwa, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, a od 1 stycznia 2012 r. także Serbia.

 

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

730 358585

 

Co to jest ZNIŻKA za ZNIŻKĘ?

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

Zniżka za Zniżkę to dodatkowy upust do ubezpieczenia AC. Przysługuje on klientom, którzy posiadają pełne zniżki w ryzyku OC, nie mieli szkody przez ostatnie miesiące i nie posiadają zniżek w ryzyku AC.

Dzięki Zniżce za Zniżkę, każda osoba zawierająca ubezpieczenie OC oraz AC otrzyma dodatkowy rabat.

Przykład:

Pan Mariusz ubezpieczał swój pojazd tylko w ryzyku OC przez ostanie 8 lat. Nie miał szkody.

Jego zniżka to 60%, we wszystkich Towarzystwach.

Pan Mariusz zakupił nowy pojazd. Musi zawrzeć ubezpieczenie OC oraz AC.

Dzięki bezszkodowej kontynuacji otrzyma w ryzyku OC 60% zniżek, a dzięki promocji Zniżka za Zniżkę, otrzyma 40% zniżki w ryzyku AC, mimo braku historii ubezpieczenia.

Każde Towarzystwo Ubezpieczeń, posiada odrębne wytyczne dotyczące przydzielania Zniżki za Zniżkę, dlatego warto skontaktować się z naszym agentem, który pomoże w doborze ubezpieczenia oraz wyliczy składkę.

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

730 358585

Wysokości kar za brak komunikacyjnego OC w roku 2015

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

 

 

Do 3 dni

 

Pojazdy osobowe – 700 zł

Pojazdy ciężarowe, ciągniki, autobusy – 1 050 zł

Pozostałe pojazdy - 120 zł

 

 

od 4 do 14 dni

 

Pojazdy osobowe – 1 750 zł

Pojazdy ciężarowe, ciągniki, autobusy – 2 630 zł

Pozostałe pojazdy - 290 zł

 

 

ponad 14 dni

 

Pojazdy osobowe - 3 500 zł

Pojazdy ciężarowe, ciągniki, autobusy – 5 250 zł

Pozostałe pojazdy - 580 zł

 

 

Wysokość grzywny za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest uzależniona od minimalnej płacy za pracę w Polsce. Jako, że ta wzrosła do 1750 zł w 2015 roku, również kary za brak OC są wyższe. W związku z tym właściciel samochodu osobowego może zapłacić nawet 3500 zł (200 proc. płacy minimalnej) – o 140 zł więcej niż w 2014. Brak OC w pojeździe ciężarowym to koszt 5250 zł (300 proc. płacy minimalnej) – 210 zł więcej niż obecnie. W przypadku pozostałych pojazdów to 580 zł (30 proc.) – o 20 zł więcej.

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

730 358585

 

Bezpośrednia Likwidacja Szkody od 2015 roku będzie standardem

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

 

Coraz częściej, przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego, agent proponuje klientowi Bezpośrednią Likwidację Szkody. Warto więc wiedzieć o co dokładnie chodzi w BLS. 

BLS to skrót od bezpośredniej likwidacji szkód polegającej na tym, że wypłatą odszkodowania lub naprawą zniszczonego w wyniku wypadku samochodu, zajmuje się towarzystwo ubezpieczeń, w którym poszkodowany wykupił polisę OC, dzięki czemu proces likwidacji szkody przebiega szybciej, a rozliczenia załatwiają między sobą ubezpieczyciele. Ubezpieczony poszkodowany nie musi w ogóle kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy.

Zatem warto, za niewielką kwotę dokupić, dokupic ten produkt do ubezpieczenia OC. 

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

Wybierając się na narty za granicę koniecznie pamiętajmy o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków.  

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

 

Wybierając się na narty za granicę koniecznie pamiętajmy o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków.  

Po pierwsze zastanówmy się czy potrzebujemy ochrony dla siebie, czy dla całej rodziny?

Warto zauważyć, że ubezpieczenie całej rodziny w ramach pakietu będzie tańsze niż kupowanie ubezpieczenia dla każdego oddzielnie.

Wybierzmy sumę ubezpieczenia :

W niektórych towarzystwach maksymalna stawka NNW wynosi tylko 20.000 złotych. Ale znajdziemy również oferty, w ramach których możemy ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę maksymalną sięgającą nawet 100.000 zł. Ważne by suma ubezpieczenia kosztów leczenia była jak najwyższa. Nawet najdrobniejszy zabieg za granicą może być kosztowny. Poniżej przykładowe koszty usług świadczonych w różnych krajach (EURO!) :

 

KRAJ

Drobny zabieg chirurgiczny

Intensywna terapia (stawka dzienna)

Repatriacja abmbulansem(transport poszkodowanego do kraju)

Chorwacja

50 - 500

300 – 1000

6 000 – 12 000

Francja

200 – 1 000

1 000 – 1 600

7 000 – 12 000

Grecja

50 – 1 000

300 – 1 000

7 000 – 15 000

Hiszpania

200 – 1 000

500 – 1 000

9 000 – 20 000

W. Brytania

200 – 1 000

1 000 – 2 000

9 000 - 20 000

Włochy

200 – 1 000

800 – 1 500

6 500 – 12 000

 

Jeśli lubimy spędzać urlop aktywnie warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych

Uprawianie amatorsko niektórych sportów, udział w zawodach czy treningach sportowych i powstałe na ich skutek nieszczęśliwe zdarzenia mogą nie wchodzić w zakres objętej polisą turystyczną ochrony. Jeśli więc przewidujemy, że w czasie zagranicznych wakacji uprawiać będziemy ulubioną dyscyplinę, warto poszerzyć zakres ubezpieczenia lub wykupić dedykowaną sportowcom polisę.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zawiera wykaz sportów, które uznawane są za ekstremalne, a tym samym wyłączone z ochrony przy „zwyczajnym” NNW

Niektóre z nich mogą nas zaskoczyć. Przykładowo dodatkowego ubezpieczenia wymagać mogą górskie wędrówki, amatorskie nurkowanie na niewielkich głębokościach czy jazda skuterami wodnymi. Z kolei wyruszając na egzotyczną wyprawę, która ma być przygodą naszego życia, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne powalające nam ubezpieczyć się od kosztów ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Dodatkowe OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zabezpiecza Nas przed koniecznością zapłaty odszkodowania osobie, której wyrządzimy szkodę, przerzucając ten ciężar na zakład ubezpieczeń. Wskazując krótko na instytucję odpowiedzialności cywilnej nie sposób pominąć przesłanek, warunkujących jej powstanie. Aby stwierdzić, że jakaś osoba jest odpowiedzialna tzn. obowiązana do naprawienia szkody koniecznym jest:

 • zaistnienie, powstanie szkody np. złamanie, zwichnięcie kończyny innej osoby,
 •  szkoda musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem tzn. złamanie, zwichnięcie nastąpiło na skutek braku naszej ostrożności,

Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy szkodą a naszym działaniem lub zaniechaniem, tzn. związek pomiędzy naszą nieostrożnym zachowaniem a złamaniem, zwichnięciem kończyny co oznacza, że za sprawą naszego niefortunnego zachowania inna osoba odniosła obrażenia ciała lub doznała rozstroju zdrowia. Naczelną zasadą odpowiedzialności cywilnej jest zasada winy, którą stosuje się również w przypadku szkód wyrządzonych przez wypoczywające osoby. Biorąc pod uwagę powyższe, osoby aktywnie wypoczywające mogą spowodować szereg zdarzeń, skutkiem których będzie obowiązek zapłaty przez nich odszkodowania. Konsekwencje finansowe chwilowej nieuwagi na stoku lub pozostawienia dziecka bez należytej opieki mogą być bardzo przykre i poważne. Aby zapobiec tego rodzaju nieprzyjemnościom należy skorzystać ze składowej części pakietów turystycznych jakimi są ubezpieczenia OC.

 Assistance

Zwróć uwagę na to, czy w Twojej polisie znajduje się assistance, dzięki któremu Towarszystwo pokryje koszty np. transport pomiędzy placówkami medycznymi lub zorganizuje opiekę nad Twoim niepoełnoletnim dzieckiem, podczas Twojego pobytu w szpitalu.

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

 

 

WAŻNE informacje na temat OC posiadacza pojazdu

 

 Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

 

Nie każda osoba zawierająca ubezpieczenie OC posiadacza pojazdów, orientuje się, w jakim dokładnie zakresie jest chroniona i w jakich sytuacjach odszkodowanie będzie wypłacane.Ogólna i powierzchowna wiedza na ten temat sprawia iż w przypadku szkody często wypełniamy zbędne dokumenty lub ponosimy konsekwencje wynikające z czynów niezależnych od nas samych. Faktem jest iż odszkodowanie wypłaca się po stwierdzeniu odpowiedzialności cywilnej kierującego pojazdem, która może opierać się o dwie zasady prawne

 • zasadę ryzyka
 • zasadę winy

 Zasada ryzyka - nakłada z góry na kierującego pojazdem odpowiedzialność wynikającą z faktu wprowadzenia pojazdu do ruchu. Poszkodowany nie musi wykazywać winy po stronie sprawcy (inaczej jest przy zasadzie winy), musi jedynie wskazać, że szkoda, której doznał pozostaje w związku z ruchem pojazdu. Kierujący może uwolnić się od odpowiedzialności cywilnej opartej na zasadzie ryzyka, gdy szkoda nastąpiła na skutek:

 • siły wyższej - to zdarzenie mające swe źródło z zewnątrz, poza ruchem pojazdu i tylko takie zdarzenie, którego nie można było przewidzieć, uniknąć ani zwyczajnymi środkami przed nim się zabezpieczyć nawet przy dołożeniu największej staranności
 • wyłącznej winy poszkodowanego - (np. przewożona osoba wyskoczyła nagle z pojazdu i wyrządziła sobie szkodę). Należy zaznaczyć, iż musi mieć tu miejsce wyłączność winy poszkodowanego - nie można mówić o współwinie.
 • wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności;

 Dopóki sprawca nie wykaże jednej z wyżej wymienionych przesłanek dopóty jest podmiotem odpowiedzialnym za powstałą szkodę.

 

Zasada winy - wskazuje na odpowiedzialnego za skutki - sprawcę, który ponosi winę za powstałe zdarzenie szkodowe. Zasada winy zastosowanie ma przy zderzeniu pojazdów, przewozie z grzeczności i przewozie współmałżonka. Winę należy udowodnić - pokazać za pomocą dowodów, iż kierujący ponosi winę w swoim bezprawnym zaniechaniu lub działaniu.Odpowiedzialność za takie wypadki uregulowana jest w art. 415 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim, kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Najpierw jednak osoba poszkodowana musi udowodnić uszczerbek majątkowy lub niemajątkowy, jakiego doznała we wszelkiego rodzaju dobrach chronionych przez prawo są to np. życie, zdrowie lub majątek. Musi też udowodnić powstanie zdarzenia, w wyniku którego doznała szkody oraz związek przyczynowy pomiędzy szkodą a zdarzeniem, z którym prawo łączy obowiązek odszkodowawczy. Odpowiedzialność odszkodowawcza wymaga wreszcie, aby poszkodowany udowodnił winę sprawcy szkody. Przy jej określaniu bierzemy pod uwagę nie tylko zachowanie sprawcy, ale również sprzeczność jego działania lub zaniechania z obowiązującymi normami prawnymi lub zasadami współżycia społecznego.

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

OC w życiu prywatnym – dlaczego warto mieć ?

 Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowic

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to ubezpieczenie skierowane dla osób fizycznych , chcących uchronić się przed dodatkowymi wydatkami, związanymi z nieprzewidzianym  spowodowaniem szkody osobie trzeciej. Zalanie sąsiada, rozbicie szyby czy uszkodzenie samochodu to tylko niektóre zdarzenia wiążące się z wydatkami przed którymi chroni nas ubezpieczenie OC.Przedmiotem ubezpieczenia we wszystkich wersjach ogólnych warunków ubezpieczenia jest również odpowiedzialność cywilna pomocy domowej wobec osób trzecich za szkody wyrządzone podczas wykonywania powierzonych prac pomocniczych w gospodarstwie domowym.

OC w życiu prywatnym można kupić jako oddzielny produkt lub dodatkowy do polisy ubezpieczenia mieszkania/domu lub szkolnego ubezpieczenia NNW dziecka.

Zanim zdecydujemy się na podpisanie polisy, przemyślmy dokładnie sumę ubezpieczenia oraz zapoznajmy się z dodatkowymi włączeniami np. osoby posiadające psy rasy agresywnej koniecznie muszą wykupić dodatkową klauzulę dotycząca posiadania owego pupila, a miłośnicy podróży zagranicznych wykupując dodatkową klauzulę ŚWIAT będą objęci ochroną również poza granicami kraju.

Nie oszczędzajmy na sumach ubezpieczenia- 40 000 zł to niewielka suma w przypadku uszkodzenia ciała osobie trzecie – pamiętajmy o kosztach leczenia oraz rehabilitacji.  

Ważne, aby przed podpisaniem polisy skonsultować się z agentem, prześledzić ogólne warunki ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

Jak można sprawdzić zagrożenie powodziowe na danym terenie 

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice 

Jest wiele czynników wpływających na wysokość składki za ubezpieczenia majątkowe np. wiek klienta, marka pojazdu, szkodowość klienta czy miejsce zamieszkania. 
Agent ubezpieczeniowy powinien uzyskać wszystkie znaczące informacje, aby móc wykonać  kalkulację i przygotować ofertę dokładnie, uwzględniając zniżki jak również zwyżki klienta. W przypadku ubezpieczeń na mieszkanie czy dom najważniejsze jest, aby określić zagrożenie powodziowe na danym terenie. Niestety, w wielu przypadkach, klient sam nie wie jak często w miejscu ubezpieczenia występowały powodzie i czy ryzyko jest duże. 

Skąd w takim razie zaczerpnąć rzetelnych informacji? 

Strona Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej ułatwi zadanie, wystarczy wpisać miejscowość:

http://mapy.isok.gov.pl/imap/

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

Co należy zrobić, gdy podpiszemy polisę bez uprzedniego przeczytania ogólnych warunków ubezpieczenia, a po zapoznaniu się z nimi okaże się, że zakres ubezpieczenia nie spełnił naszych oczekiwań ?

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice 

Taka sytuacja ma miejsce gdy klient podejmuje pochopne decyzje nie czytając uprzednio ogólnych warunków. Często powodem jest brak czasu lub niechęć spowodowana niewiedzą czy brakiem zrozumienia tekstu. 

Klient, aby poprawnie zawrzeć umowę ubezpieczeniową, musi zapoznać się z ogólnymi warunkami oraz mieć świadomość zakresu ubezpieczenia a także zasad obowiązujących w danym towarzystwie. Podjęcie decyzji bez uprzedniego rozeznania skutkuje często rozczarowaniem przy odmowie wypłaty odszkodowania np. za brak posiadania odpowiednich zabezpieczeń określonych w ogólnych warunkach.

Jeśli mimo wszystko dojdzie do podpisania umowy bez wcześniejszego zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (o.w.u.), mamy 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy, na odstąpienie od niej, w przypadku firmy okres ten zmniejsza się do 7 dni. W celu rezygnacji z ubezpieczenia musimy w w/w terminach powiadomić na piśmie zakład ubezpieczeń.

Radzimy jednak aby zawsze przed podpisaniem umowy przeczytać wszystkie warunki ubezpieczenia, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości udajmy się do naszego agenta.

 

W przypadku pytań służymy pomocą :

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

 

Czy w przypadku ubezpieczenia w kilku zakładach ubezpieczeń (tzw. ubezpieczenie wielokrotne) można uzyskać kilka odszkodowań/świadczeń za jedną szkodę/zdarzenie?

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

Zasadą jest, że w przypadku ubezpieczeń majątkowych (np. ubezpieczenia autocasco AC, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub posiadanego mienia ) możemy wyłącznie otrzymać odszkodowanie odpowiadające wartości poniesionej szkody a nie wielokrotność odszkodowań odpowiadającej liczbie polis. Odmiennie jest w przypadku ubezpieczeń osobowych (np. ubezpieczenia na życie, różnorodne ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW kierowcy i pasażerów, NNW sportowców, NNW w ramach pakietu mieszkaniowego czy turystycznego) gdzie możemy otrzymać świadczenia z kilku umów (polis) jednocześnie bowiem istnieje tutaj w odróżnieniu od ubezpieczeń majątkowych możliwość kumulacji świadczeń - czyli otrzymania kilku świadczeń niezależnie od siebie z każdej polisy, która w zakresie ochrony przewiduje wypłatę świadczenia na skutek określonego zdarzenia.

Tym samym nie ma więc potrzeby ubezpieczenia tego samego mienia (majątku) i skutków zdarzenia (tych samych zdarzeń) w kilku zakładach ubezpieczeń na łączną sumę ubezpieczenia przekraczającą wartość ubezpieczanego mienia, bowiem odszkodowanie w ubezpieczeniu majątkowym, nawet jeśli jest wypłacane w ramach kilku umów ubezpieczenia zawartych w różnych zakładach ubezpieczeń, nie może łącznie przekroczyć wysokości poniesionej szkody. Wynika to z samej istoty odszkodowania, która polega na rekompensacie faktycznie poniesionej straty.

Zgodnie z przepisami o ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego nie może być wyższa od poniesionej szkody (art. 8241 § 1 k.c.).  Oznacza to, że wprawdzie strony umowy ubezpieczenia mogą przyjąć, że odszkodowanie może być wyższe od szkody, a jego wielkość może być ustalona dowolnie. Do takich szczególnych rozwiązań stosowanych w ubezpieczeniach mienia należy tzw. ubezpieczenie mienia w wartość odtworzeniową (np. na odbudowę, remont po zdarzeniu domu, na które zwykle trzeba wydać więcej niż warte były jego elementy przed szkodą).Jeżeli ten sam przedmiot ubezpieczenia w tym samym czasie jest ubezpieczony od tego samego ryzyka u dwóch lub więcej ubezpieczycieli na sumy, które łącznie przewyższają jego wartość ubezpieczeniową, ubezpieczający nie może żądać świadczenia przenoszącego (przekraczającego) wysokość szkody. Spośród ubezpieczycieli udzielających ochrony na ten sam przedmiot każdy z nich odpowiada w takim stosunku, w jakim przyjęta przez niego suma ubezpieczenia pozostaje do łącznych sum wynikających z podwójnego lub wielokrotnego ubezpieczenia (art. 8241 § 2 k.c.).

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż ubezpieczanie tego samego przedmiotu w tym samym czasie i zakresie w różnych zakładach ubezpieczeń nie jest opłacalne bowiem w zakresie poszczególnych umów jesteśmy zobowiązani zapłacić pełną składkę ubezpieczeniową, a świadczenie otrzymywane od ubezpieczycieli i tak nie pokryje więcej niż wyniesie wartość zaistniałej szkody.

Odmiennymi zasadami kierujemy się w przypadku ubezpieczeń osobowych (ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia NNW). W praktyce jest liczna grupa osób posiadających ubezpieczenie NNW oraz ubezpieczenia na życie w kilku zakładach ubezpieczeń. Przykładowo osoby takie mają wykupione grupowe ubezpieczenie na życie w zakładzie pracy, indywidualną polisę ubezpieczenia na życie oraz NNW kierowcy i pasażerów w należącym do nich samochodzie. Nie ma przeszkód, żeby w razie wypadku dochodzić świadczeń od wszystkich zakładów ubezpieczeń, z którymi zostały zawarte umowy we wskazywanym zakresie bowiem co sygnalizowaliśmy powyżej świadczenia z umów ubezpieczenia osobowego mogą być kumulowane. Nie mają bowiem takiego charakteru jak odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych będące rekompensatą poniesionej straty a ich łączna wartość nie może przewyższać szkody i dlatego nie można ich kumulować.

Świadczenia z umów ubezpieczenia na życie, czy też NNW są niezależne od powstania i wielkości szkody. Poszkodowany otrzymuje kwotę mieszczącą się w granicach umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia (art. 805 § 2 pkt 2 k.c.). Nie ma także przeszkód, aby pobrać świadczenie przysługujące z kilku polis ubezpieczenia na życie lub NNW i jednocześnie żądać wyrównania szkody przez sprawcę, a gdy jest on ubezpieczony w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Przykładowo oznacza to, że jeżeli kierowca miał wypadek komunikacyjny, w którym poniósł szkodę na osobie, w tej sytuacji poszkodowany może niezależnie dochodzić roszczeń z polisy OC sprawcy, ubezpieczenia NNW kierowcy, indywidualnego ubezpieczenia na życie oraz grupowego ubezpieczenie na życie, które ma zawarte przez swojego pracodawcę.

W przypadku pytań służymy pomocą :

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

 

Źródło : http://rzu.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/ubezpieczenia-majatkowe-mieszkan-i-domow-assistance/Czy_w_przypadku_ubezpieczenia_w_kilku_zakladach_ubezpieczen__tzw__ubezpieczenie_wielokrotne__mozna_uzyskac_kilka_odszkod__20708

Odpowiedź na pytanie przygotowała Anna Dąbrowska, główny specjalista w BRU, aktualizacji dokonał Piotr Budzianowski, starszy specjalista w BRU

 

Ubezpieczenia obowiązkowe – Ubezpieczenia Rolne

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

Zgodnie z ustawą (o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych z dnia 22 maja 2003r. (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.) „każda osoba fizyczna zajmująca się działalnością rolniczą, posiadająca areał użytków rolnych przekraczający łącznie 1ha i opłacająca w części lub całości podatek rolny, ma obowiązek zawarcia ubezpieczeń obowiązkowych OC rolnika i budynków rolniczych. Obowiązek ten nie dotyczy firm zajmujących się działalnością rolniczą typu: Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne czy Spółdzielnie Kółek Rolniczych, spółek z o.o., spółek akcyjnych ani innego typu agrofirm.”

Obowiązek zawarcia ubezpieczeń obowiązkowych powstaje w dniu objęcia gospodarstwa rolnego, co oznacza, że nowo zakupione gospodarstwo powinno być tego samego dnia ubezpieczone, chyba, że poprzedni właściciel posiadał ubezpieczenie obowiązkowe. Wówczas wszystkie prawa i obowiązki przechodzą na nowego właściciela. Fakt zmiany właściciela powinien być niezwłocznie zgłoszony w towarzystwie ubezpieczeniowym. Obowiązek poinformowania o tej zmianie ciąży na dotychczasowym właścicielu (sprzedającym gospodarstwo). Jeżeli nabywca chce zawrzeć umowę u innego ubezpieczyciela, wówczas w ciągu 30 dni od daty zakupu gospodarstwa musi wypowiedzieć umowę ubezpieczenia w formie pisemnej.

Obowiązkiem rolnika jest wykupienie ubezpieczenia OC i budynków rolniczych.  Firma ubezpieczeniowa natomiast ponosi odpowiedzialność pokrycie strat w ubezpieczonym majątku spowodowanych zdarzeniami objętymi zakresem polisy.

Kara za brak ubezpieczenia rolnego nakłada jednostka samorządowa w postaci sankcji, ale brak ubezpieczonego majątku może wiązać się również z poważną stratą w przypadku szkody, czasem nawet całego dorobku rolnika. Pamiętajmy o ciągłych zmianach klimatycznych powodujących np. powodzie czy huragany.

Jednostki samorządowe w wielu przypadkach mają trudności z budżetem przez co nie potrafią udzielić pomocy finansowej poszkodowanym rolnikom. Taką pomoc może udzielić firma ubezpieczeniowa.

Wystarczy zawrzeć ubezpieczenie gdzie składka roczna nie jest wysoka, a wypłacone świadczenia pokryją wszystkie szkody powstałe w naszym gospodarstwie. Umowa jest zawierana na rok, składkę można opłacić jednorazowo lub w ratach. Po roku polisa jest przedłużona automatycznie, ale można ją wypowiedzieć w każdej chwili (zupełnie tak samo jak w przypadku OC w komunikacji).

Co zawiera ubezpieczeni rolne ?

Odpowiedzialność cywilna rolnika

OC rolnika to ubezpieczenie, które nie dotyczy samego rolnika, ale osób trzecich mogących ponieść szkody z tytułu prowadzenia przez rolnika działalności. Trzeba tu pamiętać, że osobą trzecią nie są członkowie rodziny zamieszkujący i wspólnie prowadzący gospodarstwo, czy też pracownicy rolnika.

Odpowiedzialność cywilna rolnika polega na wypłacie odszkodowania w związku z wyrządzeniem szkody z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Szkody mogą powodować śmierć, rozstrój zdrowia bądź też utratę, zniszczenie lub uszkodzenie mienia osoby trzeciej. OC rolnika obejmuje również pojazdy wolnobieżne w rozumieniu prawa o ruchu drogowym, czyli np. kombajny rolnicze, w związku z ruchem tych pojazdów i użytkowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa. Rolnik nie musi na pojazdy wolnobieżne wykupywać dodatkowej polisy OC komunikacyjnego.

Maksymalna odpowiedzialność za szkody spowodowane z tytułu OC rolnika jest określona ustawą i jest wspólna dla wszystkich towarzystw. Sumy gwarancyjne za szkody spowodowane działalnością rolnika:

w przypadku szkód na osobie 5 mln euro

przypadku szkód na mieniu 1 mln euro (wcześniej wynosiła 300 tys. euro)

 

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków

Prócz OC rolnika posiadacz gospodarstwa rolnego w myśl ustawy musi zawrzeć również umowę obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Budynkiem jest w tym przypadku obiekt budowlany o powierzchni powyżej 20m2, określony zgodnie z prawem budowlanym (Art. 3, pkt. 2 ustawy z 7 lipca 1994r. - Prawo Budowlane, Dz. U z 2000r. Nr 106, poz. 1126 z późn. zm.), będącym w posiadaniu rolnika. Budynek taki można nazwać budynkiem, kiedy ma fundamenty i jest pokryty dachem nie musi mieć jeszcze okien i drzwi (nie dotyczy budynków przeznaczonych do rozbiórki).

Rolnicy nie zawsze wiedzą, że obowiązkowe ubezpieczenie budynków dotyczy tylko murów i instalacji związanych z budynkiem, powłok malarskich oraz tynków, ale nie dotyczy stałych elementów wyposażenia takich jak: armatura sanitarna, wbudowane szafy wnękowe, baterie słoneczne. Takie stałe elementy należy ubezpieczyć osobno w ramach ubezpieczenia dobrowolnego.

Drugim istotnym faktem, o którym należy wiedzieć jest zakres zdarzeń losowych, od których chroni ubezpieczenie. Zakres ochrony gwarantowanej przepisami ustawy jest uboższy w stosunku do tego, jaki oferują nam ubezpieczenia dobrowolne. Polisa obowiązkowa nie zapewni nam ochrony przed ryzykami takimi jak: przepięcia, szkody wodociągowe, dym i sadza, upadek masztu, anteny, czy drzewa. Klient może się ubezpieczyć od tych zdarzeń wykupując polisę dobrowolną za dodatkową składką.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego ubezpieczenia, skontaktuj się z naszym biurem 

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

Od 1 września 2014 roku nowe przepisy – Odblaski obowiązkowe w terenie niezabudowanym !!!

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

 

Obowiązek noszenia odblasków po zmierzchu, dla wszystkich poruszających się w terenie niezabudowanym, ma zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Od 1 września 2014 roku każda osoba poruszająca się poza terenem zabudowanym, po zmierzchu, ma obowiązek użycia elementów odblaskowych widocznych z oddali dla przejeżdżających kierowców. Ustawa nie reguluje jakiej wielkości ma być noszony element odblaskowy, ale nie przestrzeganie jej ciągnie za sobą konsekwencje czyli kary w wysokości nawet do 500 zł.

Osoba poruszając się w terenie niezabudowanym po zmierzchu, posiadająca ciemny strój jest praktycznie niewidoczna dla kierowcy, dzięki elementom odblaskowym kierujący pojazdem może dostrzec ją nawet z odległości 150 metrów co daje możliwość manewru pojazdem.

W ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło ponad 1 tys. pieszych. To 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych w Polsce. Koszt zakupu odblasku jest znikomy w porównaniu do kosztów leczenia po wypadku drogowym. Warto zainwestować choćby 1 zł w swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo bliskich.

Kupując za naszym pośrednictwem polisę ubezpieczeniową samochodu, mieszkania, lub inne otrzymasz bezpłatny element odblaskowy.

 

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585

Kara za brak obowiązkowego OC

Autor : CSU ALFA – Ubezpieczenia Katowice

Czy wiesz, że za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC grozi kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)? Od 1 stycznia 2014 r. kara ta wynosi dla pojazdów mechanicznych:

 

Do 3 dni

Pojazdy osobowe - 670
Pojazdy ciężarowe, ciągniki, autobusy - 1100 zł
Pozostałe pojazdy - 110 zł 

od 4 do 14 dni

Pojazdy osobowe - 1680 zł
Pojazdy ciężarowe, ciągniki, autobusy - 2520 zł
Pozostałe pojazdy - 280 zł

ponad 14 dni

Pojazdy osobowe - 3360 zł
Pojazdy ciężarowe, ciągniki, autobusy - 5040 zł
Pozostałe pojazdy - 560 zł

 

Wzrost opłaty karnej za brak OC jest konsekwencją wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla auta osobowego podstawowa kara za brak OC to dwu krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli 3360 zł.

Dla właścicieli ciężarówek i ciągników samochodowych oraz autobusów podstawowa kara to aż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Opłaty karne są również uzależnione od długości przerwy w ubezpieczeniu. Gdy przerwa nie przekracza 3 dnia kara wynosi 20% kary podstawowej, jeśli nie przekracza 14 dni to 50% kary podstawowej. W przypadku przerwy ponad 14 dni kara wynosi 100% opłaty podstawowej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta:

Ubezpieczenia Katowice CSU ALFA

biuro@ubezpieczenia-alfa.pl

tel: 32 3558585